top of page
  • Yazarın fotoğrafıDil, Konuşma ve Ses Bozuklukları Uzmanı Ertuğrul

Artikülasyon bozukluğuna hangi yaşlarda dil ve konuşma terapisi uygulanabilir?

Artikülasyon bozukluğuna hangi yaşlarda dil ve konuşma terapisi uygulanabilir?


Artikülasyon bozukluğu, konuşma seslerinin hatalı üretilmesi sonucunda konuşma anlaşılırlığının bozulması anlamına gelmektedir. Artikülasyon bozukluğu tedavisi için dil ve konuşma terapistleri tarafından uygulanan ve bir müdahale yaklaşımı olan artikülasyon terapisi, konuşma anlaşılırlığını artırmak için konuşma seslerinin doğru üretimine odaklanır.


Artikülasyon bozukluğu çocukluk döneminde sıklıkla görülebildiği gibi yetişkinler de artikülasyon bozukluğu yaşayabilmektedir. Dolayısıyla, artikülasyon terapisi her yaşta uygulanabilir.

Ancak, doğal ve sağlıklı gelişim süreci yaşayan bebekler konuşma yetilerini 2-3 yaşlarında kazanmaya başlarlar. Bu nedenle, artikülasyon bozukluğu belirtileri genellikle bu yaşlardan sonra fark edilebilir. Eğer artikülasyon bozukluğundan şüpheleniyorsanız, bir dil terapistine başvurmanızda fayda var. Dil terapisti, size bir artikülasyon testi yaparak durumunuzu değerlendirecektir.

Artikülasyon terapisi seansları, genellikle haftada bir veya iki kez yapılır. Terapinin süresi, bireyin yaşına ve konuşmadaki zorluk derecesine bağlı olarak değişir.


Sonuç olarak, artikülasyon terapisi, çocuklarda konuşma bozukluğu ve dil becerilerini etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Bu terapi, genellikle 3-4 yaş civarında başlar ve erken müdahale ile daha iyi sonuçlar elde etmek mümkündür. Ailelerin desteği ve katılımı, tedavi sürecinde önemli bir faktördür. Çocuklar için oyun tabanlı tekniklerle yapılan terapiler, tedavi sürecini daha etkili ve keyifli hale getirebilir.Artikülasyon terapisi, çocuğun konuşma seslerini doğru bir şekilde üretmesini öğretir. Terapi, oyunlar, şarkılar ve diğer eğlenceli aktiviteler yoluyla yapılır. Terapist, çocuğun doğru sesleri üretmesine yardımcı olmak için çeşitli yöntemler kullanır.
Artikülasyon Bozukluğu Terapisi

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page