top of page
DIR Floortime DilKonMer

أنواع الحبسة

تُصنَّف فقدان القدرة على الكلام وفقًا للضرر الذي يلحق بمناطق اللغة الاستقبالية والتعبيرية. أكثر أنواع الحبسة شيوعًا هي حبسة بروكا وحبسة فيرنيك.

DIR® Floortime Tekniği

DIR® Floortime, özellikle otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel zorluklar yaşayan çocuklar için tasarlanmış bir terapi ve eğitim yöntemidir. Bu teknik, çocuğun ilgi alanlarına ve gelişim seviyesine uygun etkileşimler yoluyla gelişimini teşvik etmeyi amaçlar.

DIR® Floortime terapisi, çocuğun liderliğinde oyun ve etkileşim üzerine kuruludur. Terapist veya ebeveynler, çocuğun dünyasına girerek ve onun duygusal akışına eşlik ederek onun iletişim, sosyal, duygusal ve entelektüel becerilerini destekler. Bu süreçte, çocuğun yaşı ne olursa olsun, onun oyun liderliğini takip edilir ve bu oyunlar sırasında çocuğun doğal ilgi alanları ve gelişim ihtiyaçlarına odaklanılır.

DIR® Floortime, çocuğun gelişim basamaklarında ilerlemesini sağlamak için onunla yerde oturup beraber çalışılan bir tekniktir. Bu teknik, çocuğun dil ve duyu gelişimini de destekler ve bireysel farklılıkları dikkate alarak uygulanır.

Bu yöntem, çocuğun iletişim becerilerini, duygusal zekasını, sosyal etkileşimlerini ve özgül öğrenme kapasitesini geliştirmeyi hedefler. DIR® Floortime, çocuğun kendi hızında ve tarzında öğrenmesini teşvik eder ve çocuğun kendini ifade etmesine olanak tanır.

Merkezimizde DIR® Floortime Tekniği, Dil ve Konuşma Terapistlerimizce uygulanmaktadır.

bottom of page