top of page
X- Işınları baktığımızda Doktorlar

أنواع الحبسة

تُصنَّف فقدان القدرة على الكلام وفقًا للضرر الذي يلحق بمناطق اللغة الاستقبالية والتعبيرية. أكثر أنواع الحبسة شيوعًا هي حبسة بروكا وحبسة فيرنيك.

Afazi Nasıl Tanılanır?

Afazi, beyinde dil ve konuşmadan sorumlu bölgelerin hasar görmesi sonucu oluşan bir bozukluktur. Afazi tanısı genellikle beyin hasarı geçiren kişiyi tedavi eden Nöroloji Doktoru tarafından konulur. Doktor, hastanın iletişim becerilerini kısa bir değerlendirme sonrası afaziden şüphelendiği takdirde, daha ayrıntılı bir değerlendirme için vakayı bir Dil ve Konuşma Terapistine (DKT) yönlendirir.

Dil ve Konuşma Terapisti, hastanın konuşma, anlama, okuma, yazma ve iletişim becerilerini ölçmek için çeşitli testler uygular. Bu testler hastanın afazi türünü, şiddetini ve etkilenen dil alanlarını belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca hastanın güçlü ve zayıf yönlerini, ihtiyaçlarını ve hedeflerini de ortaya koyar.

Afazi tanısı için ayrıca MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) veya BT (Bilgisayarlı Tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir. Bu yöntemler beyindeki hasarın yerini, boyutunu ve nedenini göstermeye yarar.

X- Işınları baktığımızda Doktorlar
bottom of page