top of page
  • Yazarın fotoğrafıDil, Konuşma ve Ses Bozuklukları Uzmanı Ertuğrul

Afazi Nasıl Tanılanır?

Afazi, beyinde dil ve konuşmadan sorumlu bölgelerin hasar görmesi sonucu oluşan bir bozukluktur. Afazi tanısı genellikle beyin hasarı geçiren kişiyi tedavi eden Nöroloji Doktoru tarafından konulur. Doktor, hastanın iletişim becerilerini kısa bir değerlendirme sonrası afaziden şüphelendiği takdirde, daha ayrıntılı bir değerlendirme için vakayı bir Dil ve Konuşma Terapistine (DKT) yönlendirir.

Dil ve Konuşma Terapisti, hastanın konuşma, anlama, okuma, yazma ve iletişim becerilerini ölçmek için çeşitli testler uygular. Bu testler hastanın afazi türünü, şiddetini ve etkilenen dil alanlarını belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca hastanın güçlü ve zayıf yönlerini, ihtiyaçlarını ve hedeflerini de ortaya koyar.

Afazi tanısı için ayrıca MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) veya BT (Bilgisayarlı Tomografi) gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir. Bu yöntemler beyindeki hasarın yerini, boyutunu ve nedenini göstermeye yarar.
Merkezimize gelmeden önce ücretsiz bir ön görüşme randevusu almanız gerekmektedir. Bu randevuyu bize ulaşarak kolayca alabilirsiniz.12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Dil Bağı

Kommentare


Yazı: Blog2_Post
bottom of page